ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ #ΜΕΝΤ ΑΝΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ  #ΜΕΝΤ ΑΝΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Δευτέρα 21/11/2016 πραγματοποιήθηκε η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΘ Αντρών, με την Ένωση να ταξιδεύει στη Νέα Μηχανιώνα.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα λίγο νευρικά στην άμυνα, με αποτέλεσμα να ακολουθεί (από κοντά πάντα) στο σκορ τους «ψαράδες». Το ημίχρονο έκλεισε στο 51-44 και όλα έδειχναν ότι η επανάληψη θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο ντέρμπι.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Ένωση επιχείρησε την αντεπίθεση και με βελτιωμένη άμυνα αλλά και επίθεση έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (69-67). Στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε η ομάδα της Τούμπας να προηγηθεί και με 6 πόντους (στο 35’), αλλά κάποια μεγάλα σουτ των γηπεδούχων και ένα τρίποντο στο τέλος, από τον Χαριζάνη, έφερε το σκορ στα ίσια. Ακολούθησε μια χαμένη επίθεση από την ΜΕΝΤ και στην επίθεση της (15” πριν την λήξη) η Μηχανιώνα έκανε βήματα με τον Χαριζάνη και με τον χρόνο να μένει στο ταμπλό στα 1,4’’, όλα έδειχναν ότι θα οδηγούμασταν στην παράταση (81-81). Εκεί, μετά από time out της ΜΕΝΤ, η επαναφορά της μπάλας έγινε από μπροστά (στην επίθεση), και ο Άγγελος Παπαδόπουλος (δεχόμενος screen από τον Κάππο) πήρε την πάσα από το out του Μιχαηλίδη και έκανε το lay up (καθαρά εντός χρόνου) και η ΜΕΝΤ πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό!!!

Έτσι η ΜΕΝΤ βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας ύστερα από 8 αγώνες πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 23-17, 51-44, 69-67, 81-83

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Εμμανουήλ-Κιπιρτίδης

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ (Χατζόπουλος-Αγλαμίσης Θ.): Νίκας, Μαρωνίδης, Μονές, Μπάφας 10, Περδίκας 25(1), Μουρίκης 5(1), Δεμίρογλου 5(1), Χαριζάνης 21(1), Αγλαμίσης Θ. 15(3).

ΜΕΝΤ(Νομικός-Βαλασιάδης): Καλπαξίδης 16, Παπαδόπουλος Π. 13(1), Μιχαηλίδης 23(4), Μπουραζάνης, Καραγκιαβουρίδης 6, Παπαδόπουλος Α. 12(1), Κάππος 2, Τζιούφας, Ακσεχέρογλου, Μπαγκντασαριάν 2, Θεοδωρίδης 7, Στεφανίδης.