ΜΕΝΤ …… είσαι !!!!!!

Με μια εμφάνιση που άφησε πολλές υποσχέσεις η ομάδα μας πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στον περυσινό φιναλίστ του Πρωταθλήματος Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που και την φετινή χρονιά έχει βάλει στόχους για πολλά πράγματα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Εθνικό να επιβάλει τον ρυθμό του μετά το 10-10 του πρώτου σετ και να καταλήγει εύκολα στα χέρια του. Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας βελτίωσε την εικόνα της και με ξεσπάσματα σε μπλοκ και επίθεση έφτασε μεχρι το 19-19 να διεκδικεί το σετ, εκεί κάποια λάθη στέρησαν την ισοφάριση αλλά πλέον οι παίκτες μας είδαν ότι μπορούσαν να χτυπήσουν την ομάδα του Έβρου και να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Στα δύο επόμενα σετ αυτό που άλλαξε ήταν η καλή τακτική στο σερβις αλλά κυρίως η ψυχή πού έδειξαν οι παίκτες μας στους τελευταίους πόντους. Μετά την ισοφάριση όλα πλέον ήταν εφικτά και η ομάδα μας δεν αρκέστηκε στην κατάκτηση του ενός βαθμού. Ανέτρεψε το 9-12 του 5ου σετ και με άσο του Πάρις έστειλε στα ουράνια τους φιλάθλους μας ξεσπώντας σε τρελά πανηγύρια των παικτών μας που κατάφεραν την μεγαλύτερη νίκη στην συμμετοχή της ομάδας στην Α1.

Τα σετ 3-2 (18-25, 23-25, 25-23, 25-23, 16-14)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 20 (15/34 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ 56% υπ – 46% άριστες), Χατζηηλιάδης 16 (12/29 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ 38% υπ – 25% άριστες), Μπίσετ 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (3/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ, 44% υπ – 33% άριστες), Αντωνιάδης 1 (λ), Παντίρης, Ατνιφάκος

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (άσσοι), Μίχαλ 12 (8/14 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 22 (17/34 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ – 38% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/21, 1 μπλοκ, 29% υπ – 14% άριστες), Άντριτς 29 (20/42 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ, 46% υπ – 42% άριστες), Κοντοστάθης (λ), Δαλακούρας Κώνσταντίνος, Κασαμπαλής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).