ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΑΟ ΜΑΛΑΚΟΠΗΣ-ΜΕΝΤ 76-75 (ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ)

Το αντρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης, σε εξ αναβολής παιχνίδι με την ομάδα της Μαλακοπής, την Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016, δεν κατάφερε να κερδίσει και έτσι έπεσε βαθμολογικά στην 3η θέση του Ομίλου. Η Μαλακοπή ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα που στο ημίχρονο ήταν στους 11 πόντους. Στην επανάληψη η Ένωση με δυναμική άμυνα κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να μπορέσει να προηγηθεί μέχρι και 8 πόντους (60-68) 4’ πριν το τέλος. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ και η Μαλακοπή σκόραρε και πέρασε 1 πόντο 7’’ πριν από την λήξη. Η ΜΕΝΤ έκανε την τελευταία επίθεση, χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει ή να κερδίσει φάουλ και έτσι ήρθε το τελικό 76-75.

Η βαθμολογική απόσταση πλέον από την κορυφή είναι 2 βαθμοί, πράγμα που κάνει πολύ δύσκολο το έργο της ομάδας για την κατάληψη της 1ης θέσης (και της απευθείας ανόδου στην Α’ ΕΚΑΣΘ), αλλά ακόμα και μετά από τα άτυχα αποτελέσματα η ομάδα παραμένει στις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ ανόδου (2Η & 3Η θέση).

Την Παρασκευή 29/1/2016 στις 21:45 η ΜΕΝΤ αγωνίζεται στην έδρα της με αντίπαλο την ομάδα του Θερμαϊκού Θέρμης. Μονόδρομος η νίκη απέναντι για να διατηρηθεί η ομάδα σε τροχιά ανόδου.