ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ #ΜΕΝΤ ΑΝΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Δευτέρα 23/01/2017 πραγματοποιήθηκε η 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΘ Αντρών,  με την Ένωση να υποδέχεται τον ισόβαθμο στην 3η θέση ΒΑΟ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΒΑΟ να προηγείται με 0-8 στα πρώτα λεπτά, αλλά η αντίδραση από την ομάδα της ΜΕΝΤ ήταν άμεση. Έτσι έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 18-17.

Κάπου εκεί η Τουμπιώτες ανέβασαν στροφές, παίζοντας καταπληκτική άμυνα και επίθεση και έφεραν το σκορ στο ημίχρονο στο 51-35. Ο Παπαβασιλείου από τους φιλοξενούμενους ήταν ο μόνος που κρατούσε την ομάδα του ακόμα στο παιχνίδι (6/7 τρίποντα μέχρι το 20’).

Η επανάληψη ήταν το ίδιο εντυπωσιακή για την ΜΕΝΤ και σχετικά εύκολα έφτασε στο τελικό 85-59.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Μιχαηλίδης της ΜΕΝΤ έπαιζε τραυματίας και πρόσφερε τα μέγιστα. Σε εξαιρετική βραδιά ήταν ο Πέτρος Παπαδόπουλος με 4/6 βολές,  6/8 δίποντα & 3/3 τρίποντα!!!

Με την νίκη αυτή η ομάδα της ΜΕΝΤ έμεινε μόνη στην 3η θέση της βαθμολογίας στους 2 βαθμούς από την κορυφή.

ΜΕΝΤ-ΒΑΟ 85-59
Δεκάλεπτα: 18-17, 51-35, 68-51, 85-59

Διαιτητές: Λόρτος-Μαλτέσιος-Τσαλκιτζής Αρ.

ΜΕΝΤ(Νομικός-Βαλασιάδης): Αμπατζάς, Καλπαξίδης 10, Παπαδόπουλος Π. 25(3), Μιχαηλίδης 13(2), Μπουραζάνης 2, Θεοδωρίδης 3, Παπαδόπουλος Α. 12(3), Κάππος 8, Τζιούφας, Ακσεχέρογλου 10(2), Μπαγκντασαριάν 2, Στεφανίδης.

ΒΑΟ(Κατσής-Αραϊτζόγλου): Κανλής, Ματενίδης, Τζιουβάρας 3(1), Λεπτοκαρίδης 16(1), Παρασκευάς 9(1), Παπαβασιλείου 26(6), Λύτας 2, Βουνάκης 3(1), Γρηγοριάδης.