ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ #ΜΕΝΤ ΑΝΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Δευτέρα 03/04/2017 πραγματοποιήθηκε η 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΘ Αντρών,  με την Ένωση να υποδέχεται την ομάδα του Γαλαξία.

Η ΜΕΝΤ ξεκίνησε το παιχνίδι αποφασιστικά και έτσι πήρε μια διαφορά στα πρώτα 20 λεπτά. Στην επανάληψη όμως η αστοχία στην επίθεση για την ΜΕΝΤ και ο Γιάννης Γιαννούλης του Γαλαξία που συνέχιζε να σκοράρει (30 πόντους, 14/16 βολές, 10 rebounds) έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Έτσι στα 15’’ πριν την λήξη ο Γιαννούλης ισοφαρίζει σε 75-75 με καλάθι κάτω από την μπασκέτα. Στον υπόλοιπο χρόνο η Ένωση προσπάθησε να πάρει το παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι οδηγήθηκε ο αγώνας στην παράταση.

Στον εξτρά χρόνο η Ένωση μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι κέρδισε με 90-83, με τον Μιχαηλίδη να κάνει triple double (26 π., 10ρ. 10 ασ.), τον Παπαδόπουλο Πέτρο να σημειώνει 17 πόντους, τον Παπαδόπουλο Άγγελο 16 πόντους και τον Καλπαξίδη 15.

Την επόμενη εβδομάδα και συγκεκριμένα την Μ. Δευτέρα θα γίνει ο αγώνας της χρονιάς για την ΜΕΝΤ, που «ταξιδεύει» στο Ωραιόκαστρο με αντίπαλο τον ΔΑΣΩ. Η Ένωση με νίκη εξασφαλίσει την άνοδο στην Γ’ Εθνική. Ο αγώνας θα γίνει τη Μ. Δευτέρα 10/4  στο Κονταξοπούλειο Γήπεδο του Ωραιοκάστρου στις 21:45.