ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ#ΜΕΝΤ ΑΝΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Δευτέρα 08/05/2017 πραγματοποιήθηκε η 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΘ Αντρών,  με την Ένωση να αγωνίζεται στην Πυλαία.

Η ΜΕΝΤ από το 1ο λεπτό ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 9-21 στο 10’. Στο 2ο δεκάλεπτο το τέμπο ήταν το ίδιο και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να δείχνει 23-39.

Στην επανάληψη η Πυλαία έκανε μια προσπάθεια να μειώσει την διαφορά αλλά η πολύ καλή άμυνα της Ένωσης δεν έδωσε περιθώρια στον αντίπαλο της. Έτσι στο 30’ το σκορ ήταν 35-50. Τέλος στο 4ο δεκάλεπτο όπου και οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες τους το τελικό σκορ έγραψε 40-65.

Ιστορική ημέρα για την ΜΕΝΤ διότι επέστρεψε στις εθνικές κατηγορίες μετά από 2 χρόνια στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ. Σε δύο χρόνια η Ένωση γιόρτασε 2 ανόδους και η ομαδική προσπάθεια θα συνεχιστεί και την νέα χρονιά στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Οι νικητές πήραν τα αργυρά μετάλλια από τα χέρια του προέδρου της Επιτροπής Πρωταθλημάτων της ΕΚΑΣΘ,  Λάμπρου Τάκη και του Σοφοκλή Χαρατσάρη. Τέλος οι αθλητές και οι προπονητές της ΜΕΝΤ αφιερώνουν την νίκη στο νεαρό αθλητή της ΜΕΝΤ Καραγκιαβουρίδη Βαλάντη που πριν από λίγες ημέρες έχασε τον παππού του.