ΚΑΙ ΟΙ 7 ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΟΙ

Την Κυριακή 20/05/2018 πραγματοποιήθηκε η 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Αντρών της ΕΟΚ, με την ΜΕΝΤ να ταξιδεύει στον Πολύγυρο.

Η ομάδα της Τούμπας παρατάχθηκε στο τελευταίο ματς του πρωταθλήματος με 5 άνδρες και 2 αθλητές της Κ20, λόγω απουσιών. Ο Πολύγυρος ήταν πλήρης και μάλιστα ήθελε να κρατήσει το αήττητο της έδρας του αλλά και να πάρει την ρεβάνς από την ήττα μέσα στη ΜΕΝΤ με 29 πόντους!!! Οι αθλητές του Παναγιώτη Νομικού έπαιξαν με μεγάλο πείσμα αλλά και με πολύ μεγάλη θέληση για την νίκη έτσι ώστε να κλείσει η χρονιά με νικηφόρο αποτέλεσμα.

Έτσι στο 1ο δεκάλεπτο με πολύ καλή άμυνα και εξαιρετική επιθετική δραστηριότητα η Ένωση προηγήθηκε στο σκορ με 10-23. Ομοίως διατήρησε την διαφορά και στο ημίχρονο 28-40. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε (47-65), αλλά στο 4ο δεκάλεπτο ο Πολύγυρος επιχείρησε την αντεπίθεση του και μάλιστα πλησίασε στου 4 πόντους (66-70), αλλά αμέσως οι αθλητές της ΜΕΝΤ αντέδρασαν και ξαναπήγε η διαφορά στους 10 πόντους και έτσι ήρθε το τελικό αποτέλεσμα 69-79.