ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Δευτέρα 25/2/2019 πραγματοποιήθηκε το εξ αναβολής ντέρμπι της Α’ ΕΚΑΣΘ Γυναικών με την Ένωση να παίζει στην έδρα της 2ης Ευκαρπίας.

Ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, που σε όλη την διάρκεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά και εναλλάσσονταν το μικρό προβάδισμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα κορίτσια της ΜΕΝΤ, φάνηκαν πιο ψύχραιμες και με ευστοχία στα σουτ 3 πόντων κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από το ντέρμπι και έτσι η ΜΕΝΤ να παραμείνει μόνη πρώτη και αήττητη στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Ευχαριστούμε πολύ για την πολύ όμορφη φιλοξενία την ομάδα της Ευκαρπίας, όπως επίσης οφείλουμε να πούμε μπράβο και στους δύο διαιτητές που ήταν πάρα πολύ καλοί σήμερα.

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ – ΜΕΝΤ 53-62
Δεκάλεπτα:
16-8, 25-26, 38-39,53-62
Διαιτητές: Δέλλας – Κώνης

ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Σταϊκοπούλου – Τομπουλίδου): Γεωργιάδου 10(2), Κογκαλίδου 7(1), Κατρακιλίδου 4, Παντελιάδου 11, Δημητριάδου κ. 7, Γεράκου, Δημητριάδου Π. 1, Λειβαδιώτου, Κέκελη 5, Αντικατζίδου 8, Παρασκευαίδου, Γκάτσου.

ΜΕΝΤ (Ακσεχέρογλου – Νομικός): Τσαλοπούλου 15(3), Καμπίτση 13(3), Παπαρέντη 2, Κοκκίνου 6, Καλογρίδου 5, Πολύχρου 14(2), Πεταχτή, Αραμπατζή 5(1), Κωφοκώτσιου, Κουλαρτσά, Σιδερίδου, Αβρονιδάκη 2.

Νωρίτερα, την προηγούμενη Τετάρτη 20/2/2019 η ομάδα της Τούμπας έδωσε έναν ακόμα αγώνα για την Α’ ΕΚΑΣΘ, με αντίπαλο την ομάδα του ΠΚ Νεάπολης. Ένα παιχνίδι το οποίο στα χαρτιά θα ήταν ένα ευχάριστο βράδυ, το οποίο όμως έγινε θρίλερ. Τα κορίτσια της Νεάπολης ενώ βρέθηκαν να είναι πολύ πίσω στο σκορ στο 1ο ημίχρονο (11-31), δεν τα παράτησαν και παίζοντας εξαιρετική άμυνα αλλά και επίθεση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν την ΜΕΝΤ και να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί με 3 τρίποντα η Ένωση καθάρισε το ματς και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα σε μια βραδιά που δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε.

ΠΚ Νεαπολης – ΜΕΝΤ 45-52
Δεκάλεπτα:
 6-13, 11-31, 28-41, 43-43(κ.α.), 45-52
Διαιτητές: Μαγή-Αλατσίδης

ΠΚ Νεάπολης (Παγκούτσος): Νιγδέλη 1, Παράσχου 4, Μήτα 6, Τότσικα, Υδραίου, Γιοσμά 3(1), Μπακογιάννη 10, Ιακωβίδου 2, Παπακωνσταντίνου 13, Λιόλιου 6, Παπαδοπούλου.

ΜΕΝΤ (Ακσεχέρογλου-Νομικός): Τσαλοπούλου 3, Καμπίτση 13(3), Παπαρέντη 3(1), Πολύχρου 17(3), Σιδερά, Καλογρίδου 7, Αραμπατζή, Κωφοκώτσιου 2, Κουλαρτσά 3, Σιδερίδου 2, Πεταχτή 2.

Τέλος, αυτή την Τετάρτη 27/2/2019 πραγματοποιήθηκε η 20η Αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΘ Γυναικών και η ΜΕΝΤ θα αγωνιζόταν με τον Μ. Αλέξανδρο Καλοχωρίου. Το πρωί της Τετάρτης ενημερωθήκαμε από την αρμόδια αρχή ότι ο αγώνας δεν θα πραγματοποιηθεί διότι ενημέρωσε η φιλοξενούμενη ομάδα ότι δεν θα κατέβει στον αγώνα. Έτσι η ΜΕΝΤ πήρε τον αγώνα με σκορ 20-0.

Δεν ενημερωθήκαμε ποτέ και από κανέναν, για ποιον λόγο η αντίπαλη ομάδα δεν θα “κατέβει” στον αγώνα και μόλις σήμερα (Πέμπτη 28/2/2019) διαβάσαμε την ανακοίνωση μέσα από το tsiotras.blogspot.com ότι υπήρχε πρόβλημα με την συμμετοχή αθλητριών – μαθητριών που θα ήταν σε εκδρομή. Αν το γνωρίζαμε, με μεγάλη χαρά θα δεχόμασταν να ορισθεί ο αγώνας κάποια άλλη ημερομηνία. Μάλιστα αν η ΕΚΑΣΘ και η ομάδα του Καλοχωρίου το θέλουν μπορούμε να το ορίσουμε και τώρα.