ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Την Κυριακή 19/11/2017 πραγματοποιήθηκε η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Αντρών της ΕΟΚ, με την ΜΕΝΤ να αγωνίζεται στην Καλαμαριά απέναντι στον τοπικό Απόλλωνα.
Η Ένωση ήθελε οπωσδήποτε την νίκη για να βρίσκεται ψηλά στις θέσεις τις βαθμολογίας ύστερα από την ήττα στην Κομοτηνή και επίσης ο Απόλλων μετά την επικράτηση επί της Ευκαρπίας ήθελε να έχει ανάλογη συνέχεια.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εκπληκτικά για την ΜΕΝΤ με την επιθετική δραστηριότητα της ομάδας να αποδίδει τα μέγιστα (29 πόντους στο 10’). Στην συνέχεια ο Απόλλων βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και ισορρόπησε το ματς (ημίχρονο 35-39).
Το 3ο δεκάλεπτο κύλισε στα ίδια επίπεδα με την διαφορά για την Ένωση να είναι στο +6 (44-50). Στην τελευταία περίοδο η Καλαμαριά έκανε την αντεπίθεση και βρέθηκε να προηγείται 2’ πριν το τέλος του αγώνα με 6 πόντους. Εκεί η εκπληκτική άμυνα σε όλο το γήπεδο των αθλητών της ΜΕΝΤ και ένα 3ποντο 1,5’’ πριν την λήξη του Άγγελου Παπαδόπουλου έδωσαν την νίκη στην ομάδα μας με τελικό σκορ 66-68.

Σημαντικό είναι να αναφερθεί το πολύ καλό κλίμα που διεξήχθη η αναμέτρηση με χορευτικά κατά τις διακοπές του αγώνα από τα κορίτσια του Απόλλωνα καθώς και την παιδική κερκίδα αλλά και την άριστη φιλοξενία από την ομάδα της Καλαμαριάς.
Την επόμενη εβδομάδα η ΜΕΝΤ επιστρέφει στην έδρα της, μετά από 2 αγωνιστικές, και υποδέχεται τον Ορφέα Ν. Σκοπού.