ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ #ΜΕΝΤ ΑΝΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την Δευτέρα 16/01/2017 πραγματοποιήθηκε η 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΘ Αντρών, η πρώτη για το 2017,  με την Ένωση να ταξιδεύει στα Βασιλικά.

Η ομάδα των Βασιλικών μέχρι εχθές είχε το 3-0 έναντι της ομάδα μας, με 2 νίκες από την περσινή περίοδο και 1 από τον αγώνα του πρώτου γύρου όπου νίκησε μέσα στην Τούμπα με 59-66. Έτσι όλα έδειχναν ότι θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για την Ένωση.

Ξεκινώντας τον αγώνα, η ομάδα της ΜΕΝΤ παίζοντας εκπληκτική άμυνα (9-30 στο 1ο δεκάλεπτο, 24-45 στο ημίχρονο), αλλά και με πολύ καλές συνεργασίες και εύκολο σκοράρισμα στην επίθεση, κατάφερε να φέρει το ματς εκεί που ήθελε.

Η επανάληψη ήταν το ίδιο εντυπωσιακή για την ΜΕΝΤ, αν και υπήρχαν σημεία χαλάρωσης, η ομάδα της Τούμπας κέρδισε με 12 πόντους (71-83), «παίρνοντας» και την διαφορά του πρώτου ματς.

Μια μεγάλη νίκη με την έναρξη της νέας χρονιάς και εν όψει των επόμενων αναμετρήσεων που αναμένονται να είναι αρκετά δύσκολες.

Παραμένει η ομάδα στην 3η θέση της βαθμολογίας (σε ισοβαθμία 4η) και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ομάδα του ΒΑΟ (77-79 το πρώτο παιχνίδι) με την οποία ισοβαθμεί.

ΒΑΣΙΛΙΚΑ – ΜΕΝΤ 71-83

Δεκάλεπτα: 9-30, 24-45, 44-61, 71-83

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Κουτσουμάρης-Κουτσουρίδης

ΒΑΣΙΛΙΚΑ(Σκαρλής-Σύρρος): Γκώνος 20(2), Δάγκας, Πατίκας, Σύρρος, Παπαϊωάννου 6, Μπατσιούδης 8(2), Ζέγας 4, Μαβίδης, Κούσας, Γκούμας 11, Οικονόμου 22, Πασιούδης.

ΜΕΝΤ(Νομικός-Βαλασιάδης): Καλπαξίδης 9(1), Παπαδόπουλος Π. 19, Μιχαηλίδης 21(3), Μπουραζάνης, Θεοδωρίδης 10, Παπαδόπουλος Α. 15(2), Κάππος 2, Τζιούφας, Ακσεχέρογλου 2, Μπαγκντασαριάν 4, Στεφανίδης, Κουρέλας.